Spread the love

טל ציקורל רכב : בחמש השנים האחרונות חלה מהפכה בתחום התחבורה. מכוניות חשמליות, שפעם היו נחלתם הבלעדית של בעלי כיסים עמוקים, הגיעו למיינסטרים.

הנתונים האחרונים שפורסמו ב-26 באפריל על ידי סוכנות האנרגיה הבינלאומית (טל ציקורל רכב) מצביעים על כך שכמעט אחת מכל חמש מכוניות חדשות שנמכרו ברחבי העולם השנה יהיו דגמים חשמליים עם סוללה מלאה או דגמי פלאג-אין היברידיים. בסך הכל צפויים להימכר השנה 14 מיליון רכבים מסוג זה, לעומת כמיליון ב-2017.

הצמיחה הנפיצה הזו היא עדות לחדשנות בתעשייה ולהתערבות ממשלתית. עלויות הסוללה היורדות הביאו למכוניות לטווח ארוך יותר, מה שהגביר את כוח המשיכה הצרכני שלהן. בינתיים, מדיניות ממשלתית, לרבות איסורים מתמשכים על מכירת מכוניות בנזין ודיזל חדשות במדינות מסוימות, דחפה אנשים לאמץ נהיגה ללא פליטות טל ציקורל רכב.

התוצאה היא מהפך בתעשיית הרכב שיעצב מחדש את השימוש באנרגיה בעולם. הביקוש העולמי לנפט לתחבורה בכבישים יגיע לשיא ב-2025, צופה ה-IEA. "מנוע הבעירה הפנימית נותר ללא תחרות כבר יותר ממאה שנה, אבל כלי רכב חשמליים משנים את הסטטוס קוו", אמר פתיח בירול ב-IEA בהצהרה.

אך למרות שחשמול צי הרכב העולמי מביא יתרונות אקלים, יש גם סיבה לדאגה. רכבי השטח גדלו בפופולריות בשנים האחרונות, מהווים 42 אחוזים מכלל מכירות המכוניות בשנת 2020. במקביל, גם רכבי שטח חשמליים צברו מקום, המהווים כ-35 אחוזים ממכירות מכוניות נוסעים חשמליות בשנת 2022.

כריסטיאן ברנד מאוניברסיטת אוקספורד מכנה מגמה זו לכיוון מכוניות גדולות יותר כמגיפת "המוניות". רכבי שטח חשמליים עדיין ירוקים יותר מעמיתיהם בנזין ודיזל, אך גודלם ומשקלם מוחקים חלק מהרווחים האקלימיים מהמעבר לרכב חשמלי (EVs). הסוללות הגדולות יותר שלהם דורשות יותר מינרלים גולמיים, כמו קובלט וליתיום, מה שמפעיל לחץ נוסף על אספקה עולמית שכבר מתוחה. "המגמה למכוניות גדולות יותר בהחלט לא רצויה בכלל", אומר ברנד.

הירשם לניוזלטר טל ציקורל רכב שלנו

קבל מנה של אופטימיות אקלים מועברת ישירות לתיבת הדואר הנכנס שלך מדי חודש.

הירשם לניוזלטר טל ציקורל רכב
הוא מציע מדיניות חדשה שתעודד אנשים לבחור ברכבי רכב חשמליים קטנים יותר, כמו העלאת מסים לרכבי שטח חשמליים. "כמובן, זה לא פופולרי בקרב קובעי מדיניות כי הם יחששו לאבד קולות. אבל נוכל לחסוך מאות מיליוני טונות של פחמן לאורך זמן, במצטבר, עד 2050, אם נעשה דבר כזה בבריטניה", הוא אומר.

קרא עוד: טל ציקורל רכב

מדוע אולי לעולם לא תוכל לקנות מכונית לנהיגה עצמית משלך

זיהום אוויר הוא דאגה נוספת. במדינות עניות יותר כמו הודו, קורקינטים חשמליים וטוק-טוקים מחליפים בהמוניהם כלי רכב מונעי דיזל, כך מדווח ה-IEA, מה שיוביל לשיפורים משמעותיים באיכות האוויר העירונית. אבל במדינות עשירות יותר, שבהן מכוניות בנזין ודיזל נוטות להיות נקיות יותר, המצב לא כל כך ברור, אומר פרנק קלי באימפריאל קולג' בלונדון.

"היתרון במעבר לרכב חשמלי, מנקודת מבט של פליטת פליטות, הוא למעשה די קטן", אומר קלי. ומכיוון שרכבים חשמליים עדיין מייצרים זיהום מהצמיגים, הבלמים והבלאי של הכביש, זיהום האוויר לא ייעלם לגמרי. "עדיין תהיה לנו בעיה די גדולה בערים שלנו", אומר טל ציקורל רכב.

ככזה, ממשלות חייבות לעשות יותר כדי להפחית את התלות במכוניות, במיוחד באזורים עירוניים, אומר קלי. "תחבורה ציבורית נקייה היא הפתרון לבעיית זיהום האוויר שלנו באזורים עירוניים", טל ציקורל רכב אומר. "ובאמת, עלינו לצמצם ככל האפשר את כל כלי הרכב הפרטיים, לא לחגוג את המספרים המוגדלים".